Merhaba arkadaşlar, bu yazımda sizlere Türkiye’de el üstünde olmasa da bence en iyi bloglama-sosyal paylaşım sitesi olan Tumblr’da nasıl takipçi arttırabileceğinizi ve böylelikle daha etkileşimli ve eğlenceli bir Tumblr deneyimi için yapmanız gerekenleri anlatacağım. Öncelikle iyi kötü herkes takip edeceği bloga bir kez bakıyor. Temanız, bilgileriniz, resminiz, paylaşımlarınız ya bi git dedirtcek gibi olmamalı, uğraşın biraz yani güzel yapmaya. Blog ve paylaşımlar güzel olunca takipçi bir yerden sonra kaçınılmaz oluyor zaten.

ADIM 1

Takipçi kasabilmeniz için en hızlı yöntem şu. Belki denk gelmişsinizdir, Tumblr‘da bunu rebloglayanlar birbirini takip etsin tarzı paylaşımlar. Bizim sömüreceğimiz alan da burası. O paylaşımları ilk olarak beğenin sonra xx.xxx not bölümünü açın dashboard’dan. Daha sonra foşik gibi abanacaksınız mavi artı (takip) butonlarına 😀 Fazlada abanmayın 100 yapın geri takipler gelir sonra ertesi gün tekrar yapın. Boşuna demiyorum engel geliyor takip etmeye sonra biraz süreliğine fazla zorlarsanız. Tabi hem postu rebloglayıp – beğenip daha sonra geri takip yapmayan egosu tavan artisler de var onları sonra halledicez, takip etmeyenleri bulmayı ve kolayca unfollow etmeyi de başka bir yazımda anlatıcam.

Takipçi kasma postları: (Karşıma çıktıkça toplu olarak buraya ekleyeceğim.)
1) Tıklayın. Şu an 87.000 not – Baya iyi yani.
2) Tıklayın. Şu an 1000 not – Tırt ama elimdeki asıl büyüğü malesef şu an bulamıyorum daha sonra buraları kontrol edin ekliycem.

Bu listedekileri takip ederken en üsttekileri takip edin ve ertesi gün tekrar takip için açtığınızda en üste yeni gelenleri edin. En üsttekiler postları en son beğenen – reblog atanlar olduğu için geri takip hızlı oluyor. Ve gönderileri her gün beğenmekten vazgeçin ve tekrar beğenin ki adınız üste çıksın tekrar. Postu açıklamasına “-” “*” gibi karakter girerek rebloglamanız daha etkili olur o postu sizden görüp rebloglayanların sizin adınızı başka bloglara da taşıyacağı için.

ADIM 2

İkinci bir yöntemse özgün içerikler (resim-gif) paylaşmak ve isminizi bunlarla “promote etmek” yani yaymak ve profilinizin biraz isim yapabilmesini sağlamak. Atıyorum güzel bir filmin herkes tarafından bilinen bir sahnesinin fotoğrafını -ve ya başka bir resim burası sizin yaratıcılığınıza kalmış- resme kendi blogunuzun linkini ekleyerek, şöyle ki;

Tumblr resme link ekleme, resmi ekledikten sonra sol alttaki bağlantı simgesine tıklayın ve linkinizi ekleyin.

tumblr resme link ekleme

Daha sonra da fotoğrafın açıklama bölümüne de adımızı da öh be kardeşim abartma dedirtmeden kaptıralım;

tumblr yazıya link ekleme 1. kısım tumblr yazıya link ekleme 2. kısım

Son olarak paylaştığımız gönderi ile ilgili isabetli etiketler girelim;

tumblr etiket ekleme

Kaliteli paylaşımlar yaparsanız blogunuzun gücünün ve Tumblr takipçinizin artması kaçınılmazdır. Sorularınızı yorum olarak sorabilirsiniz, tekrar söylüyorum blogu kaliteli tutmak çok önemli. Herkese iyi günler dilerim.