Merhaba arkadaşlar, bu yazımda sizlerle dot.tk (freenom.com) sitesinden bedava .tk domain ve ücretsiz hosting alıp bunları bağlamayı, üstüne wordpress kurmayı, tema kurmayı, eklenti kurmayı ve içerik eklemeyi anlatacağım. Yani bu yazıyı dikkatlice okuyup pratik yaparak gerçek bir internet sitesi yapma hakkında gerçekten bilgi sahibi olabilirsiniz. İlk olarak size öğrenmeniz gereken kavramlardan bahsedeyim.

Hosting: Websitenizin barındığı yerdir. Bu yerler büyük sunucu (server)’ları bazı programlarla sanallaştırılarak küçük bilgisayarlara bölmesi ve üstüne site barındırma hizmetini sağlayacak cpanel gibi sistemler kurmasıyla oluşturulur. Bu yöntem duruma göre farklı şekillerde yapılabilir. Yani aslında sitelerimizin barındığı yerlerde bizim bilgisayarlarımızın küçüğü diyebileceğimiz şekilde bilgisayarlardır. Hostingler için, depolama alanı, aylık transfer-bandwidth(sitenizden kullanıcıya aktarılan dosyanın boyutu)

Domain: Sitenizin ismi ve uzantısıdır, benim sitemin teberru.org olması gibi. Bu isimler ücretlidir ancak bazı siteler bedava domain hizmeti vermektedir, biz bu yazımızda bunlardan birisi olan freenom’u kullanacağız.

Nameserver: Bize ait olan hostingin firma tarafından verilen bir nameserver’ı vardır. Bu nameserver domain ve hosting’i birbirine bağlayıp sitenin açılmasını sağlar. Nameserverlar örnek olarak ns1.webs.pm, ns2.webs.pm şeklindedir.

WordPress: Dünyada milyonlarca kişi tarafından kullanılan bir hazır bloglama sistemidir. Bloglama dediğime bakmayın, wordpress ile neredeyse hertürlü site yapmak mümkündür. WordPress, php dili ile yazılmış bir scripttir.

Tema: Yapmak istediğimiz site için ona uyacak tarzda bir tema buluruz ve sitemize bu temayı kurarız. Tema sitenin görünümünü oluşturur. Örnek birkaç wordpress teması ismi: Sahifa, Ozmovie v4, jarida.

Eklenti: Siteyi daha fonksiyonlu hale getiren, belirli yerlerde lazım olan takviyelerdir. WordPress için seo (arama motoru optimizasyonu), cache (önbellek sistemi ile sitenizin sayfalarını html dosyası olarak kaydederek her seferinde sunucuyu yormadan daha hızlı bir biçimde sitenin açılmasını sağlar), captha (captha kodu ile sitenize yapılacak spamları engelleme) gibi olmazsa olmaz eklentiler vardır.

1.Bölüm: .TK Domain ve Hosting Alma

Bunun için ilk olarak freenom sitesine gidiyoruz. Gitmek için tıklayın.

freenom bedava .tk .ga .ml .cf .gq domain alma

Böyle bir siteyle girmiş olmanız gerekiyor. (arkaplan falan farklı olabilir tabi)

Buradan istediğiniz sonu .tk olacak domain ismini yazarak aratın.

bedava .tk domain alma 1. kısım

Get it now! yazısına tıklayın, daha sonra üstteki yeşil butondan checkout’a tıklayın.

bedava .tk domain alma 2. kısım

Bu kısma geldiğinizde ilk olarak period bölümünden 12 Months @ FREE’yi seçin.

Aşağıdaki kısımdan ise nameserverları ayarlayacağız. Bu yüzden bu sekmeyi açık bırakıp yeni bir sekmeye geçerek şimdi hosting alma kısmına geçiyoruz. Bu anlatımda ücretsiz, bol ve iyi özellikli bir hosting sunan cozhost’u kullanacağım. Siz 000webhost’u veya hostinger’i de kullanabilirsiniz aynı işlemleri yaparak.

Cozhost kayıt sayfasına gitmek için tıklayın.

Bilgilerinizi yazıp kayıt olduktan sonra sizi bir panele yönlendirecek ve e-posta adresinizi onaylamanız gerektiğini söyleyen kırmızı bir uyarı bölümü çıkacak, mailinize girin ve hesabınızı onaylayın. Maile gelen linke tıkladıktan sonra bir hosting seçim bölümü gelecek, direk select’e basalım ve ilerleyelim.

cozhost bedava hosting kayıt olma

Mail Onayı

cozhost bedava hosting site ekleme

Cozhost bedava hosting hesap oluşturma.

Bunları yaptıktan sonra oluşturuluyor diyecek ve bir süre bekleyecek, sayfayı yenileyin. Eklediğiniz domainin yanında active yazısı gelecek. O geldikten sonra switch butonuna basın. Burası sizin hostinginizi yönetme bölümünüzdür. Şimdi buradan Details kısmına girin, buradan nameserver bilgilerini öğrenip domain’imize ekleyeceğiz.

cozhost bedava hosting nameserver

ns1.cozhost.com
ns2.cozhost.com
ns3.cozhost.com
ns4.cozhost.com

Gördüğünüz gibi 4 tane nameserver var, freenom ilk kayıtta iki tane eklemeye izin veriyor, şimdi ilk iki tanesini ekleyip kayıttan sonra üye panelinden diğerlerini de ekleyeceğiz. Devam edelim.

freenom nameserver ayarlama

Yazdık ve ilerliyoruz. Bundan sonra eklediğiniz domaini ve mailinizi yazıp aktivasyon linki alma bölümü gelecek. GMAİL KULLANIN diğerlerinde kayıt yapılamayabiliyor. Mailinizi yazın ve verify my email address diyin. Daha sonra mailinize gelen linkten siparişi tamamlama bölümüne gidin. ve (örn: yandex mail)

freenom mail adresi onaylamafreenom mail onaylama

Resmi büyütmek için üstüne tıklayın. Ben bilgilerin hepsini salladım, siz de bu şekilde sallayabilirsiniz. Password kısmı freenom hesabınızın şifresidir.

freenom kayıt olma bedava domain alma

 

Buradan sonra Complete Order diyerek siparişinizi onaylayın. Kullanıcı paneli bölümüne yönlendirileceksiniz. Buradan ilk önce my domains kısmına, oradan kayıt ettiğiniz domainin yanındaki Manage Domain butonuna, oradan da Management Tools > Nameservers bölümüne girin ve bu şekilde ayarlayın. (Hosting’inizi başka bir yerden aldıysanız ona göre ayarlayın.

 

 

.tk domain nameserver ekleme

Change Nameservers diyerek tamamlayın ve birde kontrol olsun diye tekrar my domains yolundan aynı yere girin ve ayarlar sizin yaptığınız gibi kayıtlı mı bakın. Nameserver’ın etkin olması 12saate kadar sürebilir, böyle bir sorun yaşanırsa bekleyeceksiniz. Ve bekleme esnasında siteyi denemeden önce arada bir bu küçük programla DNS önbelleğinizi temizleyin.

Şu an benim kaydettiğim sitede nameserver’ların oturmasını bekliyor, şimdi daha önceden kaydettiğim domain üzerinden anlatmaya devam edeceğim.

Şimdiye kadar domain aldık, hosting aldık, bunları nameserver ile birbirine bağladık.

Şimdi ise siteye wordpress kuracağız, tema, eklenti ve içerik ekleyeceğiz.

2. Bölüm: Siteye WordPress Kurmak

 1. Bu siteden o anın güncel wordpress sürümünü mavi butondan indiriyoruz.
 2. Filezilla programını indiriyoruz. İndirmek için tıklayın.
  (Bu program sitemize dosya aktarmamızı sağlar. Biz şimdi sadece wordpress dosyalarını aktaracağız.)
 3. WordPress dosyalarını arşivden çıkartıyoruz ve içinden licence.txt ve readme.html dosyalarını siliyoruz.
 4. Cozhost’un hosting panelinizden Details bölümüne girin ve ftp details bölümüne gelin.
 5. Filezilla programını açın ve sunucu kısmına sitenizin adresini, kullanıcı adı’na ftp details bölümündeki FTP username’inizi, şifre’ye hostingi cozhost.com’a eklerken yazdığınız şifreyi yazın ve bağlanın.
 6. Default.php’yi silin.
 7. Public_html klasörüne wordpress dosyalarının hepsini atıyoruz.
 8. Yükleme tamamlanınca tarayıcıya site adresinizi yazın ve girin, bir kurulum sayfası gelecek. O sayfa açık kalsın.
 9. Cozhost’taki hosting panelimizden Mysql Databases bölümüne girin, buradan wordpress sitemiz için veritabanı oluşturacağız.
 10. İlk iki kutuya x yazın, daha sonra şifrenizi yazın ve bir alt kutuya tekrar şifrenizi yazın ve create diyin.
 11. Aşağı kısma eklenecektir, mysql database kısmındaki u669463566_x gibi olan bölümü kopyalayın ve sitenize dönün.
 12. Kopyaladığınız bölümü kurulum sayfasındaki kullanıcı adı ve veritabanı ismi bölümlerine yapıştırın.
 13. Veritabanı sunucu bölümüne mysql host bölümündeki adresi yazın ve gönder diyin.
 14. Bilgileri doğru girdiyseniz Site Başlığı, slogan, kullanıcı adı şifre, email belirleme bölümü gelecektir. Doldurunuz, Kullanıcı adınızı ve şifrenizi düzgün seçmeye, emailinizi doğru yazmaya özen gösterin.
 15. WordPress siteniz hazır! Siteyi yönetmek için adres çubuğundan siteniz.com/wp-admin yazıp giriş yapabilirsiniz.

Eklenti, tema ve içerik girme bölümleri bir başka yazımda anlatacağım ve linkini buraya ekleyeceğim. Eğer yazımı beğendiyseniz ve devamını, detaylarını daha çabuk istiyorsanız yorum atmanız yeterli 🙂 iyi günler dilerim, kolay gelsin.