Merhaba arkadaşlar, bu yazımda sizlerle araştırıp bulduğum en iyi bedava (ücretsiz) domain (.tk, .ml, .ga, .cf, biz.nf gibi) ve bedava hostingleri veren siteleri inceleyerek paylaşacağım. Ama ben başından uyarayım, bedava hizmetlere paralı aldığınız hizmetler gibi güvenmeyin arkadaşlar. O kadar site yaparsınız seo yaparsınız ziyaretçiniz olur falan sonra bi gider o alan adınız – hostinginiz vs ondan sonra tüm emekleriniz boşa gidebilir. Başınıza böyle bir olay gelme ihtimalini en aza indirmek için araştırıp bulduğum en güvenilir bedava domain ve bedava hosting sitelerini sizlerle paylaşacağm.

En iyi Bedava Domain Veren Siteler

1) Freenom / Siteye gitmek için tıklayın.

freenom bedava .tk domain alma

En tavsiye ettiğim bedava domain kayıt sitesidir. Bedava .tk, .ga, .ml, .cf uzantılar veriyor. Domain kontrol paneli paralı aldığınız hizmetlerle aynı neredeyse.

Freenom’dan bedava .tk domain alma ve bedava hosting alarak site kurmayı anlattığım yazıya gitmek için tıklayın.

2) Cz.cc / Siteye gitmek için tıklayın.

cz.cc bedava domain almak

Cz.cc, bize alabileceğimiz 6 farklı subdomain (alan adı) sunuyor, detaylı bilgi bkz: siteniz.com = domain, altisim.siteniz.com = subdomain. Yani aldığınız domain bir sitenin alt adı olmuş oluyor. Türkiye’ye yönelik ziyaretçilere site açacaksanız alan adının sonunun .com, .net, .org, .biz olmasına öncelik veriniz. Çünkü top level (tüm dünyaya hedefleme yapılabilir) aldığınız zaman Türkiye’de sitenizi yükselmeniz çok daha kolay olur, cc top level (country code top level domain) örneğin: .ml .us .uk . Bu uzantılar herkesin kendi ülkesi için vardır ve geo-targeting seçeneği otomatik olan ait olduğu ülke seçilmiştir. Bu da sitenizi Türkiye’de yükseltmenizi zorlaştırır.

Verdiği uzantılar şunlar:

.cnc-cs.com
.co7.us
.cz.cc
.oapg.org
.uni.me
.hyd.me

Her hesaba en fazla 5 tane domain alma hakkı veriyor. Kayıt olup panele girdiğiniz zaman aldığınız ilk domain panelde gözüküyor ve daha sonra register your domains here bölümüne sitenin size sunduğu uzantılarla beraber (örneğin terlik kelimesinden domain alacaksınız terlik.uni.me veya terlik.oapg.org gibi) yazıp register’e tıklayarak kaydediyorsunuz. Ben 5 tane aldım örnek olsun diye, burada verdiğim uzantıların başına c7n yazarak deneyebilirsiniz. Domain’i kaydettikten sonra domain’in yanındaki options bölümünden nameserverlarınızı ayarlayabilirsiniz.

Sıfırdan başlayarak bedava ftp’li wordpress site yapımını ve burada geçen terimleri öğrenmek için tıklayın.

3) Biz.nf / Siteye gitmek için tıklayın.

biz.nf bedava domain free

Burası bedava .co.nf uzantılı domainler ve 250mb dandik bir  hosting veriyor. Aklınızda bulunsun deneyebilirsiniz ama pek tavsite etmiyorum.

4) Biz.ly / Siteye gitmek için tıklayın.

biz.ly bedava domain

Dandik domain, dandik hosting. Bu daha çok buradan alacaksanız almayın uyarısı gibi oldu.

5) tr.tipdots.com & alpennic.com & tr.joynic.com

Bu sitelerde birbirinin kopyası gibi. Pek tavsiye etmem çünkü bedava iyi bir domain – subdomain alıp başka bir yerden bedava hosting alarak birbirine bağlayıp site yapmak daha kaliteli olur.

6) Com.nu / Siteye gitmek için tıklayın.

Buranın baya kullananı var. Pek kaliteli değil ama .com.nu uzantılı domain ve hosting hizmetlerini bedava buradan da alabilirsiniz.

En iyi Reklamsız Bedava Hosting Siteleri

Bedava hosting işi biraz tehlikeli çünkü çoğuna güven olmuyor o yüzden bu liste de pek uzun olmayacak.

1) Hostinger / Siteye gitmek için tıklayın.

hostinger bedava hosting logo

Burası çok sağlam bir bedava hosting sitesidir. Gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Bedava hizmete verdiği özellikler şunlar:
Buranın ayrıca ücretsiz verdiği subdomainler vardır, onlarda son derece iyidir.

2GB Depolama alanı
100GB Aylık trafik
Limitsiz site ekleme
PHP, MYSQL, FTP desteği

2) 000webhosting / Siteye gitmek için tıklayın.

Bedava hosting diyince ilk akla gelen yerlerden birisidir. Yıllardır açık ve kapanacağa da benzemiyor. Burayıda kullanmanızı tavsiye ederim. Buranında verdiği ücretsiz subdomainler vardır.

1500 MB Depolama alanı
100GB Aylık trafik
PHP, MYSQL, FTP desteği

[alert type=”yellow”]Sitenizin düzenli olarak yedeğini almayı ve indirmeyi unutmayın. Yedek alma bölümünü hosting panelinizin backups / yedekleme bölümünde bulabilirsiniz. Bu dosyalar eğer sitenizin barındığı yerde sorun olursa başka bir yere sitenizi kurabilmenizi sağlar.[/alert]

Bu yazı da şimdilik bu kadar olsun. Sorularınızı yorum olarak atabilirsiniz, elimden geldiğince yardımcı olurum arkadaşlar.